TOP 09 chce přijít s řešením ohledně Blanky do dvou týdnů

TOP 09 do dvou týdnů předloží řešení ohledně financování tunelového komplexu Blanka. Materiál umožní doplatit stavební firmě Metrostav 1,5 miliardy korun, které jí Praha za odvedené práce dluží. Tunel by měl být otevřen příští rok, zpoždění nehrozí, řekl dnes novinářům Tomáš Hudeček (TOP 09), který je pověřený vedením města. Konečný účet za stavbu je 36 miliard, Praha už z této částky zaplatila 25 miliard. 

Praha kvůli prodražení stavby neproplácí faktury od loňského května. "Vzhledem k tomu, že cena tunelu Blanka byla navýšena z 22 miliard na 36 miliard, dostali jsme se na hranu zákona o veřejných zakázkách, protože nárůst ceny je tak vysoký, že neexistuje jednoduchá zákonná cesta, jak tu stavbu zaplatit," uvedl Hudeček. "Hádky v ODS" a obavy ze zákonnosti postupu rady podle něj znemožnily předložení materiálu, který by problém řešil. 

Situace podle TOP 09 nastala kvůli tomu, že politici v minulosti delegovali velkou část pravomocí na úředníky. "Je nepředstavitelné, že o značné části tak obrovských investičních výdajů nerozhodovaly volené orgány, ale úředníci, a to v řádech miliard korun," uvedl radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09). Politici se tak podle Hudečka "zbavovali" zodpovědnosti za některá rozhodnutí. Vyplývá to prý z analýzy, kterou si město nechalo vypracovat, a kterou poskytne policii. Praha pod vedením TOP 09 chce tento systém změnit a "zprůhlednit" hospodaření města. 
    
"Analýza byla zadaná mojí radou, kterou jsem vedl, vycházelo to z našich podnětů," komentoval na dotaz novinářů bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Materiál byl k dispozici ve chvíli, kdy rada ještě fungovala, přesto jsme jej nedostali," doplnil. 
    
Tunelový komplex Blanka je součástí vnitřního obchvatu města. Jeho výstavbu, která začala v roce 2007, posvětilo tehdejší vedení města v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS). 
 
zdroj: ČTK