Union Pay vstupuje na evropský trh

"Transakce jsou nejvíce disruptovaným článkem finančního trhu. Důvodem je jejich komoditizace, objem, zajímavé poplatky pro provozovatele platforem, a hlavně obrovské množství klientských dat, která jsou v jednotlivých transakcích přenášena. Z tohoto důvodu vstoupil jak Apple, tak i Google na pole transakčního businessu prostřednictvím svých aplikací Apple Pay a Google Pay.

Prostřednictvím transakcí jsou společnosti schopny identifikovat kde jíte, co si oblékáte, kam jezdíte na dovolenou, kolik platíte hypotéku, kdy budete nemocní, kolik máte dětí a tak dále. Proto tedy není překvapením, že čínský gigant Union Pay vstupuje na evropský trh prostřednictvím startupu Tribe. UnionPay ale již de facto působí na evropském trhu od roku 2017 prostřednictvím Portugalské banky Banco Comercial Portgues, která má společného vlastníka, jako UnionPay.

Jedná se o chytrý tah, který získá UnionPay dodatečná data o evropských subjektech a vydělá dodatečné příjmy s minimalizovaným rizikem, jelikož většinová regulatorní povinnost bude ležet na startupu Tribe. Visa a Mastercard se nemusejí ale zatím ničeho obávat, nicméně by měli zůstat v pozoru."

Karel Kotoun, manažer v oblasti finančních služeb, Accenture