Úřady si nechají systém dávek do r. 2015, smlouvu nelze vypovědět

Podle ministra práce v demisi Františka Koníčka budou úřady práce muset nynější systémy pro vyplácení dávek používat až do konce roku 2015, i když je to nákladnější než dřívější systém. Smlouvu totiž není možné vypovědět. Koníček to řekl novinářům. Reagoval tak na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj nový systém stojí proti původním předpokladům mnohem víc, prodražily ho dodatky ke smlouvě. Vládě chce tento týden předložit návrh dalšího postupu. 

"Je to nákladnější. Provozujeme dva nekompatibilní systémy. Provozní náklady jsou větší, a to do konce roku 2015, myslím, ani jinak nejde řešit. Po právní stránce my nemůžeme, tak jak byly smlouvy podepsány, z toho smluvního vztahu jednostranně odstoupit," uvedl ministr práce v demisi. Podle něj je možné jednat případně o "objemu plnění", tedy rozsahu poskytovaných služeb. 
    
Úřady práce používaly do konce roku 2011 pro vyplácení dávek OKsystem, jeho část pro určité příspěvky dál mají. Část agend od loňského ledna nahradil systém nový. Ten ministerstvo pod vedením tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) nepořídilo v tendru, ale připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra s dodavatelem produktů Microsoft, firmou Fujitsu. 
    
Podle Koníčka se do konce roku 2011 za systémy platilo okolo 470, 500 milionů za rok. "Pokud dnes musím užívat hybrid (části původního a nového systému), tak souběh dvou nekompatibilních systémů po mém odhadu bude stát ročně kolem miliardy," uvedl ministr v demisi. 
    
Podle NKÚ měl nový systém vyjít podle smlouvy na 435 milionů, kvůli dodatkům to ale budou dvě miliardy. Služby totiž měly stát 107 milionů korun, dodatky ale jejich cenu zvedly na 1,6 miliardy. Do konce loňska zaplatilo ministerstvo 825 milionů. Využívání původního OKsystemu v letech 2011 a 2012 přišlo na 681 milionů, uvedl NKÚ. 
    
Nový systém provází od počátku kritika a potíže. Podle Koníčka je s ním agenda pracnější a úředníci jsou víc vytíženi. Řeší to většinou přesčasy. Aplikace nezajišťují pak ani statistické údaje, které jsou potřeba pro hodnocení, podotkl ministr. 
    
Podle antimonopolního úřadu ministerstva práce a vnitra při uzavírání smlouvy porušila zákon, dodavatel systému pro úřady práce měl vzejít z tendru. Výběrové řízení se mělo týkat pak i dodatků. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zakázal nové aplikace používat, a to pět měsíců poté, co jeho rozhodnutí začne být pravomocné. Resort práce se odvolal. Konečný verdikt ještě nepadl. Případ bude muset zřejmě řešit až po volbách nová vláda. 
    
Koníček řekl, že ministerstvo teď "zachraňuje to, aby se do konce roku 2015 mohly v nějakém přechodném řešení dávky vyplácet". Počítá s takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění. Osloví tedy přímo dodavatele systému, aby fungování dál zajistil. Návrh, jak by měl resort postupovat, chce dát Koníček tento týden vládě. 
    
Zavedení nového systému vnímá Koníček spíš jako nešťastné politické rozhodnutí, ne jako trestní pochybení. Pokud se zjistí škoda, bude ji ministerstvo vymáhat po těch, co ji způsobili, řekl ministr v demisi. 
 
zdroj: ČTK