V Praze bude ulice pojmenovaná po Olze Havlové

Praha bude mít ulici pojmenovanou po první manželce prezidenta Václava Havla Olze, rozhodla o tom pražská rada. ČTK o tom informoval radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09). Ulice leží na Žižkově a ústí do další nově pojmenované ulice, do Rixdorfské.

"Na tuto příležitost čekalo hlavní město třináct let, tedy od roku 1999, kdy tehdejší místopisná komise obdržela od Výboru dobré vůle - nadace Olgy Havlové návrh na pojmenování některého veřejného prostranství na území Žižkova jménem bývalé první dámy," řekl Manhart.

Ulice nesoucí jméno Olgy Havlové leží podle radního v nové lokalitě Na Vackově. Vychází z křižovatky ulic Na Vackově a Pod Jarovem, prochází křižovatkou s Rixdorfskou a stáčí se k jihu a vstupuje do Malešické.

Olga Havlová aktivně působila v českém disentu. V roce 1979 spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Od téhož roku vedla samizdatovou edici Expedice. V roce 1990 založila nadaci Výbor dobré vůle. V roli první dámy se angažovala hlavně v pomoci handicapovaným a jinak znevýhodněným lidem. Havlová, která byla svému manželovi velkou oporou, zemřela po dlouhé těžké nemoci v roce 1996.

Podnět k pojmenování ulice Rixdorfská vzešel v roce 2008 od spolku Komenského zahrada a název by měl připomínat historii českých pobělohorských exulantů, uvedl Manhart. Český Rixdorf byla osada protestantských emigrantů založená roku 1737 v Berlíně.

zdroj: ČTK