VÁNOČNÍ AKCE NA TOULCOVĚ DVOŘE PRO VŠECHNY GENERACE

Toulcův dvůr každoročně připravuje vánoční programy v duchu staročeských tradic. Letos se můžete těšit na velký mikulášský jarmark, dvě výstavy s vánoční tematikou nebo na tvořivé odpoledne Vánoce na statku. 

V sobotu 1. prosince se bude konat Staročeský mikulášský jarmark. Přijďte nasát vánoční atmosféru, zazpívat si vánoční koledy a nakoupit malé dárečky. Pro děti i dospělé jsou připraveny dílničky, kde se budou vyrábět mikulášské a vánoční předměty. Tradiční zvyky si připomenete vrhem pantoflí či litím horkého olova. Na zahřátí bude připravena horká medovina či voňavé svařené víno. Chybět nebudou ani nejrůznější dobroty – domácí cukroví, palačinky, nakládané sýrové speciality, klobásky a čabajky a samozřejmě trdelník. Za setmění do dvora dorazí postavy, které se dříve v adventu na vsi pohybovaly – Martin na bílém koni, Lucie, Barborky, Perchta a samozřejmě Mikulášova družina.

V den jarmarku bude také zahájena výstava Rostliny vánočního času, která bude otevřena až do 2. ledna. Výstava bude umístěna na starobylém špejcharu. Setkáte se s rostlinami, které jsou spojené s Vánoci. Dozvíte se, co vlastně symbolizují, odkud pocházejí či jaké jsou jejich lidové názvy. Inspirujete se i vánočními dekoracemi. 
 
Vánoční výstava betlémů bude zahájena 21. 12., těsně před Vánoci. Betlémy z nejrůznějších materiálů – perníku, dřeva, šustí, papíru, keramiky či skla budou vystaveny v překrásném prostoru barokních stájí. 
 
Pokud rádi vyrábíte a tvoříte, přijďte 10. prosince na Vánoce na statku. Toto odpolední setkání se bude věnovat hlavně vánočním stromečkům. Vyřežete si stromeček z překližky, vytvarujete z drátu nebo vystřihnete z papíru. Kromě stromečku si domů odnesete vlastnoručně vyrobené přáníčko, svíčku či ozdobený perníček. 
 
Stručný přehled akcí: 
 
1. 12. 10:00 – 16:30 - Staročeský mikulášský jarmark 
1. 12. - 2. 1. - Vánoční výstava „Rostliny vánočního času“ (informace o otevírací době na webu!)
10. 12. 14:00 – 18:00 - Vánoce na statku 
21. 12. - 2. 1. - Výstava betlémů (informace o otevírací době na webu!)