Vklady v záložnách loni stouply o 47 pct a zisk se zdvojnásobil

Vklady členů tuzemských družstevních záložen loni stouply o 47 procent na 33,7 miliardy Kč. Počet členů kampeliček se za minulý rok téměř zdvojnásobil na 70.000. Podobně se záložnám proti roku 2011 zvýšil celkový zisk na více než dvojnásobných 328 milionů korun. Výsledky dnes ČTK oznámila Asociace družstevních záložen (ADZ).      

Záložny loni dále zvýšily svůj kapitál, a to tempem převyšujícím nárůst spravovaných aktiv. "V průběhu roku 2012 záložny jako celek podstatně zvýšily své kapitálové vybavení, díky čemuž dosáhla souhrnná hodnota kapitálové přiměřenosti členských záložen úrovně přes 13 procent, tedy hodnoty mnohem vyšší, než je legislativně stanovený limit na úrovni osmi procent," uvedl předseda prezidia ADZ Petr Marsa. 

V současné době má Asociace družstevních záložen 12 členů. Jedenáct z nich jsou družstevní záložny, které představují naprostou většinu sektoru českého peněžního družstevnictví. 
    
Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček rostou od roku 2002. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů. Družstevní záložny musí nyní dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání. 
 
zdroj: ČTK