Vlastníci bytů říkají, že by se lidé do poškozeného domu neměli vracet

Evakuovaní obyvatelé z pražského bytového komplexu Prague Marina, kde byla narušena statika, by se neměli podle tamního Společenství vlastníků jednotek (SVJ) stěhovat zpátky do svých bytů. Majitelé bytů nejsou spokojeni s aktuálním řešením havárie a pochybují o správnosti kroků společností Metrostav a Prague Marina vůči organům statní správy, sdělil dnes ČTK předseda SVJ Nenad Milovanovič. Developer Prague Marina a. s., který dosud na dotazy ČTK nereagoval, dnes vpodvečer uvedl, že s majiteli intenzivně jedná.

V části bytového domu se koncem dubna zdeformovalo několik sloupů konstrukce, hasiči proto vystěhovali obyvatele asi ze 40 bytů. Stavaři minulý týden dům zajistili kovovými podpěrami a mluvčí Metrostavu František Polák ve čtvrtek oznámil, že je budova bezpečná.

"Lidé měli zajištěno náhradní ubytování do neděle, tedy týden. Nemáme žádné informace o tom, že by se někdo nevrátil zpět," řekl bez dalších podrobností za Prague Marina Martin Vachek ze společnosti Lighthouse Group. Další postup prý vyplyne z jednání s majiteli, které je naplánováno na nadcházející dny. Podle Petra Novotného z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která vlastníky zastupuje, se ale někteří obyvatelé kvůli obavám o bezpečnost do svých domovů zatím nevrátili.
 
Podle Milovanoviče majitelé bytů jednali se stavebním úřadem Prahy 7, který jim slíbil, že zkontroluje statické zajištění objektu. Z jednání prý navíc vyplynulo, že dosavadní postup nebyl zcela v souladu se zákonem. Sdružení majitelů bytů požádalo Metrostav a společnost Prague Marina, aby doložily podklady nutné pro ukončení havarijního stavu.
 
"Nejsem k tomu schopen nic říct," uvedl mluvčí Metrostavu. Firma budovu zajistila a investorovi předala posudek statika. "Nyní je to o debatě mezi developerem a majiteli," uvedl mluvčí Metrostavu. Podle něj je ale postup SVJ nestandardní.
 
Přesné příčiny potíží v luxusním bytovém komplexu zatím nejsou známy. Podle prvních informací mohl být jedním z důvodů teplotní šok. Metrostav namontoval do suterénu a prvního poschodí síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. Nyní se čeká na výsledky znaleckých posudků.
 
V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.
 
Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.
 
zdroj: ČTK