Vnitro chce snížit tolerované množství pervitinu

Ministerstvo vnitra plánuje snížit množství pervitinu, které může mít člověk u sebe, aniž tím spáchá trestný čin. Připravuje novelu vládního nařízení, podle které se držitel méně než dvou gramů této drogy dopouští pouze přestupku. ČTK to řekl mluvčí úřadu Pavel Novák. V současnosti totiž podle něj stoupá počet náhodných a příležitostných uživatelů metamfetaminu. Cílem navrhované změny je takovouto situaci nadále nepodporovat. Chystané opatření přivítalo Německo, kde zejména Bavorsko čelí přílivu českého pervitinu z pohraničí. 

Podle ministerstva novela vládního nařízení reaguje zejména na vývoj na drogové scéně, tedy na výrazný nárůst poptávky po pervitinu. "Chováme se pragmaticky a cílíme na drogu, která v současnosti představuje největší problém," uvedl Novák. Podle něj změna rozhodně necílí na pravidelné uživatele drog a nechce kriminalizovat závislé lidi. Zvyšující se počet experimentálních konzumentů metamfetaminu ale podle něj vzbuzuje pocit, že je příležitostné užívání pervitinu v Česku tolerováno. 

Podle vyjádření náměstka Jaroslava Hrušky v Českém rozhlase Radiožurnálu by se množství, které může mít člověk u sebe, aniž bude trestán, mělo snížit třeba na půl gramu. Návrh by pak spolu s dalšími opatřeními měl pomoci také situaci v česko-německém pohraničí, kde již fungují společné hlídky a zřizuje se společný vyšetřovací tým. 
    
"My to samozřejmě vítáme. Pro nás je důležité, že cítíme, že pro českou vládu má toto téma absolutní prioritu," řekl dnes ČTK náměstek německého ministra financí Hartmut Koschyk, do jehož gesce spadá celní správa. Kvůli přílivu pervitinu, který si němečtí konzumenti a dealeři jezdí obstarávat do českého pohraničí, bavorští politici v minulosti už několikrát vyzvali Prahu, aby dosavadní právní úpravu zpřísnila. Podle nich je její přílišná liberálnost příčinou "boomu" výroby této drogy v ČR a zamořování Bavorska. 
    
"Nepovažuji to za samospásné řešení, to v žádném případě, ale považuji to za jednoznačný signál, že naše právní úprava má chránit v prvé řadě společnost, která drogy neužívá, před všemi negativní důsledky, které užívání drog a obchod s nimi přináší," řekl ČTK k úvahám ministerstva vnitra šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Nová úprava by podle něj měla také "vyslat signál do zahraničí, že Česká republika není pro konzumenty Amsterodamem východu". 
    
Kromě snížení množství metamfetaminu plánuje ministerstvo také zrušit povinnost zjišťovat čistotu drogy, což by mělo zjednodušit přestupkové i trestní řízení. Návrh je zatím ve velmi rané fázi, podle mluvčího by se případně mohl týkat i marihuany. 
    
Nařízení, které určuje limity pro držení drog, nabylo účinnosti v lednu 2010. Trestným činem podle něj není například držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. U extáze je hranice, do níž je její přechovávání přestupkem, čtyři tablety nebo kapsle. 
    
Trestné je držení hašiše od pěti gramů, LSD od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů, hub s halucinogenními účinky nad 40 kusů. Do konce roku 2009 bylo takzvaně tolerované množství drogy dáno jen interními policejními tabulkami, které však byly pouze orientační. 
 
zdroj: ČTK