Výsledky sněmovních voleb už získaly oficiální podobu

Výsledky letošních sněmovních voleb dnes získaly oficiální podobu jejich vyhlášením ve Sbírce zákonů. Oznámilo to na svém webu ministerstvo vnitra. Připomenulo zároveň, že od čtvrtka bude možné podávat volební stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. 

Výsledky mají podobu schválenou Státní volební komisí. Na 25 stranách obsahují informace o počtu voličů, o počtu platných hlasů, které dostaly volební strany celkem a v každém kraji, kde kandidovaly, a seznam zvolených poslanců a jejich náhradníků podle stran a v pořadí podle počtu přednostních hlasů. 
   
Letošní volby vyhrála ČSSD před ANO 2011, KSČM a TOP 09. Poslance budou mít rovněž ODS, Úsvit přímé demokracie a KDU, byť s méně než deseti procenty hlasů. Hlasovat přišlo na pět milionů voličů, tedy necelých 60 procent. 
    
Stížnosti na volby bude možné doručit Nejvyššímu správnímu soudu do soboty 9. listopadu. Jednotlivci i volební strany by mohli navrhnout neplatnost volby třeba jen jednoho poslance, pokud byl podle jejich názoru výsledek hlasování ovlivněn porušením volebního zákona. NSS po minulých sněmovních volbách před třemi lety obdržel 45 včas podaných stížností. Žádné z nich ovšem podobně jako v předchozích letech nevyhověl. 
 
zdroj: ČTK