Za smrtelnou nehodu uložil soud Daře Rolins podmíněný trest

Obvodní soud pro Prahu 2 vyměřil zpěvačce Daře Rolins za usmrcení z nedbalosti podmíněný trest na dva roky a dva měsíce s tříletou zkušební dobou. Uložil ji také nahradit čtyřem pozůstalým zhruba milionovou škodu a zároveň zakázal na tři roky řídit. Obžaloba viní zpěvačku z toho, že v červenci 2010 zavinila v pražském Šáreckém údolí nehodu, při níž zemřel člověk. Verdikt není pravomocný, státní zástupce i obžalovaná si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání.

"Je to trochu lepší, že přišel ten trest," uvedla vdova po zesnulém po vyřčení verdiktu na otázku, jak se cítí. "Takhle to vypadalo, že si vše vymýšlíme," dodala. Podle jejího zmocněnce Karla Frimla šlo spíše než o trest o postoj, jaký Rolins k případu zaujala. "Může se to stát leckomu, ale když už se to stane, tak by se to mělo uspořádat civilizovaně. A to se nestalo," podotkl. Zpěvačka po vyslechnutí rozsudku odešla, s novináři nekomunikovala.

Rolins se svým vozem Mercedes Benz předloni v létě projížděla ulicí V Šáreckém údolí. V pravotočivé zatáčce se střetla s řidičem na skútru. Muž po třech hodinách v nemocnici svým zraněním podlehl.
 
Zpěvačka při hlavním líčení uvedla, že byla před jízdou odpočatá, nepožila alkohol ani žádné léky. Cestu, kde se stala nehoda, prý dobře zná, jezdí tudy domů třikrát denně. Ve voze sice měla tříletou dceru, ale po celou dobu sledovala vozovku. Motocyklista se údajně objevil v jejím jízdním pruhu. Po nehodě byl při vědomí a Rolins zavolala záchranku. Její slova potvrdil svědek, který se pohyboval v místě nehody na kole.
 
Podle trestního senátu však ke střetu došlo v jízdním pruhu motocyklisty. "Obžalovaná jela, a když měla reagovat na poškozeného, tak to neudělala. Měla dávat větší pozor," prohlásila předsedkyně senátu Daniela Reifová. Podle zmocněnce poškozené rodiny se Rolins nevěnovala řízení, protože podávala své dceři láhev s pitím. To však zpěvačka odmítla. "Proč nedávala pozor, to se asi nikdy nedozvíme," podotkla soudkyně.
 
Podle ní však žena udělala pouze malou chybu, byť s fatálním následkem, tím, že se na krátkou chvíli nevěnovala řízení. Navíc je bezúhonná a obdobná chyba se jí stala poprvé, vysvětlila Reifová, proč jí soud uložil podmíněný trest. Zpěvačce hrozilo až šestileté vězení. "My si myslíme, že se to mělo vyřídit elegantněji a ohleduplněji. Ty možnosti v trestním řádu jsou. Já nechápu, proč se nevyužily," uvedl Friml k tomu, že se dal případ vyřešit mimosoudně, kdyby Rolins uznala vinu.
 
Celé řízení provázely neustálé námitky a návrhy advokáta zpěvačky Roberta Vladyky. Vypracovány byly také celkem čtyři znalecké posudky. "To, co tady předvedl pan obhájce, nabývalo groteskních rozměrů," reagovala na to při odůvodnění rozsudku soudkyně.
 
Populární zpěvačka čelila obvinění předloni, státní zástupkyně je však po její stížnosti stáhla pro nedostatek důkazů. O několik měsíců později ji však policie obvinila znovu, důvodem byl nový znalecký posudek, podle něhož jela v protisměru, a proto je za smrt řidiče zodpovědná.
 
zdroj: ČTK