Zakázky nezadávali, zastal se Jireš Ratha a dalších obviněných

Výslechem Martina Jireše z firmy Puro-Klima se dnes projednání v kauze poslance Davida Ratha (ČSSD) před Krajským soudem v Praze tematicky přesunulo k části obžaloby týkající se zdravotnických zakázek. Dosud se výpovědi týkaly zejména stavebních soutěží. Jireš podle obžaloby předal úplatek šest milionů korun, aby jeho firma vyhrála. Manažer to odmítá a tvrdí, že se vše odehrálo podle zákona. Několikrát se zastával Ratha, Kotta, Pancové a Novanské. 

Jireš ve více než dvouhodinové promluvě obžalobu odmítl, v jeho případě se týká lůžek pro domov důchodců a vybavení nemocnic v Kladně a Příbrami. Několikrát se zastal Ratha a dalších aktérů kauzy, které obžaloba označuje jako organizátory: někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, jejího přítele a exposlance Petra Kotta a slovenské podnikatelky Lucie Novanské. "Ani Kateřina Pancová, ani Petr Kott, ani David Rath, ani Lucia Novanská zakázky nezadávali," řekl například. 
    
Podle něj se vše odehrálo v souladu se zákonem. Manažer popisoval, jak firma byla mezi nejlepšími dodavateli zdravotnického vybavení ještě dříve, než se David Rath stal hejtmanem. Soudu detailně vysvětloval mechanismy a podle něj výhody systému, při kterém vybavení do nemocnice obstará jedna firma, ale zařízení přitom kupuje od jiných. Zdravotnické zařízení tím podle něj získá čas a firma navíc vše zprovozní. Podobně Puro-Klima pracovala v kladenské nemocnici. 
    
Podle žalobce Petra Jiráta si Kott s Pancovou rozdělili role při ovlivnění zadání zakázek, s čímž jim prý pomáhala Novanská, která byla pověřena uspořádáním tendrů, a o všem věděl Rath. Kott údajně oslovil Jireše a nabídl mu zvýhodnění firmy v tendru za úplatek. Jireš dal prý Kottovi u jedné zakázky dvoumilionový úplatek, v druhém případě to byly podle žalobce čtyři miliony ve dvou splátkách. Kott si pak údajně peníze rozdělil s Pancovou ve společné domácnosti v Rudné u Prahy, přičem později si přijel pro svůj podíl prý Rath. 
    
Jireš to odmítá a u soudu podrobně vypovídal o svých kontaktech s Kottem. "Řešil jsem s ním pouze administrativu ohledně zadávací dokumentace," uvedl. Byla to podle něj výhradně projektová zadání a nic protizákonného. Zmínil také odposlechy, které jsou podle státního zástupce jedním z pilířů obžaloby. Jireš uvedl, že pouze dokládají telefonický kontakt s Kottem. "Nic míň, nic víc," dodal manažer. 
    
Spis také obsahuje důkazy jako Jirešovy otisky prstů na obálkách od peněz, podle něj to ale nelze spojovat s úplatky, protože se v nich našla jiná hotovost, než jak stojí v obžalobě. Podobně jako se vyjádřil již dříve Rath, také podle Jireše jsou odposlechy zkreslené a vytržené ze souvislostí. 
    
Obžaloba viní skupinu 11 lidí z upravování zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví, které údajně provázela korupce. Rath tvrzení státního zástupce odmítá, stejně jako další obžalovaní. Jako jediná se přiznala podnikatelka Ivana Salačová, žalobce pro ni proto navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Odposlechy má soud v plánu přehrát v následujících týdnech. Hlavní líčení nařídil zatím do konce října.
 
zdroj: ČTK