Zelení zahájili kampaň pro volby do Evropského parlamentu

Posílit vliv Česka v Evropské unii i postavení samotné unie, zajistit dostatečnou ochranu spotřebitelů před nekvalitními produkty či vytvářet nová pracovní místa v technologicky vyspělých oborech, slibuje Strana zelených, která dnes zahájila kampaň pro volby do Evropského parlamentu (EP). Strana, kterou do voleb povede její předseda Ondřej Liška, dá na kampaň do sedmi milionů korun. Velkou část chce získat z darů od příznivců a podporovatelů, mezi nimiž je mimo jiné miliardář Karel Janeček. 

Podle Lišky mnohé politické strany v ČR posílají do Evropského parlamentu vysloužilé politiky a úředníky nebo profesionální lobbisty, z kterých se ale těžko stanou politici s evropskou vizí. "Čeští politici se tak dlouho hádali, zda EU ano, či ne, až nám ujel vlak. Evropa se musí znovu dostat do středu našeho zájmu," uvedl Liška v bývalé tovární hale v pražském Karlíně. 
    
Podle Lišky by EU měla být silná a energeticky nezávislá na zdrojích z Ruska. "Naši svobodu neohrožuje Brusel, ale slabá Evropa, o kterou usiluje putinovské Rusko," uvedl Liška. 
    
Čeští zelení by se rádi zařadili do zelené frakce, která v EP existuje. Mezi své priority řadí podporu eurozóny, s kterou je česká ekonomika podle Lišky spjata. Dvojka kandidátky, právnička Michaela Suchardová, chce prosadit, aby všechny firmy, které budou čerpat z evropských fondů, musely rozkrýt svoji vlastnickou strukturu. Zelení se tradičně zaměřují na životní prostředí, na evropské půdě se chtějí zasazovat o podporu spotřebitelů a místních zemědělců. 
    
Kampaň před evropskými volbami už zahájila většina parlamentních stran. Například lidovci se chtějí zasadit o lepší kvalitu potravin a potravinovou soběstačnost, opoziční hnutí Úsvit chce zpřísnění imigrační politiky Evropské unie. 
 
zdroj: ČTK