Zeman v ČT: Církve by měly použít peníze z restitucí pro veřejnost

Spor o peněžitou část církevních restitucí by podle prezidenta Miloše Zemana mohlo vyřešit, kdyby peníze od státu církve využily na veřejně prospěšné účely. Prezident to dnes řekl v pořadu Hyde Park České televize (ČT). Vládní strany ČSSD a ANO žádají snížení peněžitých náhrad, zatím se ale na tom se zástupci církví neshodli. 

Církve mají podle zákona o majetkovém vyrovnání dostat nemovitý majetek zabavený za komunismu v hodnotě asi 75 miliard korun. Kromě toho má stát během 30 let církvím vyplatit ještě 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Právě navýšení o inflaci je podle Zemana problematické. "Inflační doložka objem (náhrad) prakticky zdvojnásobuje," řekl v ČT. 
    
ČSSD a ANO navrhly, aby byly finanční náhrady sníženy o 13 miliard, což církve odmítají. "Přál bych si, aby se ten problém vyřešil tak, že církev řekne - ano, chceme pomáhat bližním," uvedl prezident. Použitím peněz z náhrad na veřejně prospěšné účely by církve podle Zemana pomohly státu. "Pokud těch 59 miliard (církve) vynaloží opravdu na vybudování sítě hospiců, domovů důchodců, středisek sociální péče, tak si uvědomte, že jinak by tyto účely musel zaplatit stát," prohlásil. Dále by církve mohly za peníze opravovat získané budovy, řekl v televizi Zeman. 
    
Podle prezidenta je ovšem nezbytné, aby byly sliby církví konkrétní. Následně pak musí být možné kontrolovat vydané částky. Vyjednavači ČSSD a ANO se již se zástupci církví dohodli, že ministerstvo kultury bude nově zveřejňovat zprávy o hospodaření církví. Ty navíc budou poskytovat i údaje, kolik církve daly na veřejně prospěšné účely. Další schůzka k tématu náhrad se pravděpodobně uskuteční do poloviny března. 
 
zdroj: ČTK