Ženy se kvůli penězům vrací z rodičovské do práce dřív

Kvůli změnám v čerpání rodičovského příspěvku se ženy vracejí po mateřské do práce o rok až dva dříve než v minulosti. Tvrdí to odborníci zabývající se zaměstnaností, kteří zároveň evidují zvýšenou poptávku žen s malými dětmi po přivýdělku nebo práci na plný úvazek. Kvůli sjednocení výše rodičovského příspěvky bez ohledu na čas strávený s dítětem doma totiž přestala být tříletá rodičovská nejvýhodnější, a ženy se tak už po dvou letech snaží o návrat do práce. Ministerstvo práce tento trend vítá.

"Změna je patrná zejména od lednových sociálních reforem," potvrdila Jana Seemanová ze sdružení APERIO, které pomáhá rodičům na trhu práce. "Mnoho žen se totiž obává, že se sníží jejich kredit zaměstnankyně, když budou s dítětem doma déle. Zároveň volí mnoho z nich kratší dvouletou variantu rodičovské dovolené kvůli financím," dodala.

Od začátku roku byla totiž maximální výše rodičovského příspěvku sjednocena na 220.000 korun s tím, že rodiče si můžou měnit dobu pobírání příspěvku pružně podle svých potřeb. Zatímco u dvouleté a čtyřleté varianty tak díky novele došlo ke zvýšení příspěvku o 4000 korun, u tříleté varianty došlo k poklesu o 16.000 korun.
 
"V posledních měsících registrujeme ze strany žen s malými dětmi zvýšenou poptávku po přivýdělku či zaměstnání na plný úvazek. Potřebují totiž vyrovnat finanční ztrátu, kterou utrpěl jejich rodinný rozpočet po lednových reformách," upozornil také Jaroslav Slavíček z poradenské společnosti DataLife.
 
Ministerstvo práce si tento trend pochvaluje. "Novelou zákona jsme se snažili přizpůsobit potřebám matek na rodičovské dovolené," citovala společnost APERIO ve své tiskové zprávě Petra Sulka z ministerstva. Podle něj prý novinka ženám ulehčila návrat do zaměstnání.
 
Vrátit se do práce ale matky mohou jen v případě, že mají pro děti hlídání. Školky totiž zpravidla berou děti až od tří let, jeslí je minimum. Soukromé hlídání bývá drahé, ministerstvo proto chystá takzvané dětské skupiny. Ty by umožnily firmám a institucím zřídit jakési hlídací koutky, pro něž by neplatily tak přísné normy jako pro mateřské školy.
 
zdroj: ČTK