Právě se nacházíte:

Z Teplic na Mauricius

20. 12 2007 | Teplicko| Móda je zajímavý fenomén ovlivňující člověka po celý jeho život. Tvoří ji lidé, kteří mají v sobě vzácný dar představivosti a fantazie a navíc jsou mimořádně aktivní a pracovití. Středem módy jsou předváděcí mola ve světových metropolích, na kterých se předvádějí nejúžasnější modely od renomovaných návrhářů. Málo kdo však ví, že i oni začínali v malém ateliéru či dílně a postupně se začali prosazovat výš. Platí to i o českých tvůrcích, kteří si dokázali získat pozornost doma i ve světě. Patří mezi ně manželé Moravcovi z Teplic.

 Začínali téměř od základu. K vytvoření dnešního Salonu Moravec je přivedla souhra náhod. Naďa byla švadlena a Jiří musel ze zdravotních důvodů skončit s fotbalem. Najednou byl málo vytížen a přemýšlel, čím vyplní volno, aby mu nová aktivita přinášela uspokojení a současně ho provokovala k další činnosti. „V roce 1993 jsme si řekli, že zkusíme něco dělat společně, něco co by nás hlavně bavilo. Rozhodli jsme se, že za základ vezmeme manželčinu profesi, osamostatníme se, založíme salon a zkusíme se prosadit v módním návrhářství. Pro mne to bylo něco zcela nového, nic jsem o tom nevěděl a o to víc mi to lákalo. Byla to velká výzva. Vzali jsme to oba smrtelně vážně. Já jsem se ponořil do literatury a po nocích jsem se učil. Trvalo to zcela jistě pět let, než jsem mohl říci, že už něčemu z tohoto oboru rozumím,“ říká Jiří Moravec.
Po sedmi letech sbírání zkušenosti a stěhování se Moravcovi usadili natrvalo v Teplicích, získali první ateliér na tamním Náměstí Svobody a zahájili profesionální dráhu. Začali dámskými šaty a u nich zůstali. Dodnes vzpomínají na první vlastní kolekci, kterou nabídli různým butikům v regionu. Ohlas však nebyl valný. Nakonec se ujala spolupráce s jedním místním butikem, která trvala poměrně dlouho. Moravcovi se poté osamostatnili i na poli prodeje a dnes vlastní velmi pěkný obchod, který se stal centrem jejich odbytu pro celé severní, střední i západní Čechy. Dnes se firma zaměřuje především na dámské společenské šaty.
Postupem času se u Moravců práce rozdělila – Naďa se věnuje organizaci salonu a výrobě, Jiří převážně managementu, přípravě reklamy a přehlídek, tedy tomu, aby se modely dobře uvedly a našly konečného majitele. Společně pak navrhují obsah nových kolekcí a dávají jim směr. Během roku je čas na výběr modelek i na přípravu scénáře přehlídek, který poté dolaďuje programový režisér a scénograf. O dobrém jménu Salonu Moravec svědčí i to, že pro něj pracovaly jako modelky Vlaďka Erbová, Lenka Tausigová, Radka Kocurová a poslední dva roky Andrea Vránová.
Moravcovi v současné době chystají kolekci jaro – léto 2008, ale mimo to se ještě připravují na únorový pobyt na Mauriciu. „Zvolili jsme tentokrát pro práci příjemné teplé prostředí, které bude určitě vyhovovat našemu při zpracování dokumentace pro kolekci podzim – zima 2008. Hodně nám záleží na výsledku. Ten budou moci ocenit naši zákazníci a přátelé na 10. jubilejní autorské přehlídce v Teplicích a s největší pravděpodobností i na další v Praze. Pro příští rok jsme obdrželi několik zajímavých nabídek, mezi nimi i do Dubaje či do Moskvy. Zatím jsou však ještě v jednání. Netajím se tím, že tyto nabídky jsou odezvou na úspěch u zahraničních lázeňských hostů, kteří byli svědky přehlídek v Teplicích,“ dodává Jiří Moravec.
Salon Moravec měl v minulých dnech tři úspěšné závěrečné letošní přehlídky pro veřejnost. První autorská se konala v Teplicích, kde byla představena kompletní kolekce 110 modelů společenských šatů, další, jenž zachycovaly její průřez, proběhly v Ostravě, v premiéře, a 3. prosince v Praze
Ve všech případech se jednalo o působivou show. Mimo tyto velmi náročné přehlídky salon už tradičně vyplňuje program na různých soukromých a firemních akcích.
 

Doprovodný obrázek