Budoucí ekonomové jsou pro podporu českých firem a zaměstnanosti

Hlavními prioritami vlády, která vzejde z říjnových voleb, by podle budoucích českých ekonomů měla být podpora českých firem, zvyšování jejich konkurenceschopnosti a podpora zaměstnanosti. Jako nejdůležitější je shodně označilo 52 procent oslovených studentů. Vyplývá to z průzkumu KPMG ČR, kterého se v minulém týdnu zúčastnilo 450 posluchačů ekonomických oborů na VŠE v Praze, Masarykově univerzitě v Brně a Technické univerzitě v Liberci. 

Následuje dořešení důchodové reformy (42 procent studentů), podpora vzdělávání (39 procent) a podpora mladých rodin s dětmi (30 procent). Studenti by uvítali snížení sazby DPH, naproti tomu o zásadní změny ve zdanění fyzických osob nestojí. 
    
"Je potěšující vidět, že studenti ekonomických škol by rádi podpořili takovou vládu, která se zaměří na dlouhodobé cíle a jíž nebude chybět jasná ekonomická koncepce. Nasvědčuje tomu fakt, že mezi nejvyšší priority zařadili podporu českých firem, vytváření podmínek pro jejich konkurenceschopnost, zvyšování zaměstnanosti a podporu vzdělávání," komentoval výsledky řídící partner KPMG ČR Jan Žůrek. 
    
Strany se ve volebních programech podpoře firem i zaměstnanosti věnují. Například ČSSD chce zvyšovat minimální mzdu ze současných 8500 korun až na 12.000. Slibuje podpořit kvalitní domácí zemědělské a potravinářské produkty. Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše chce zase dosáhnout úplné soběstačnosti ve výrobě základních potravin. Předpokládá, že tím na venkově vznikne 40.000 pracovních míst. Babiš je vlastníkem skupiny Agrofert, do které patří mnohé potravinářské firmy. ANO chce také nižší daně, podporu exportu a úlevy pro firmy, které zaměstnají absolventy, lidi nad 50 let či hendikepované. ODS zase nabízí zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří dají práci absolventovi, který je šest a déle měsíců na úřadu práce. Slibuje omezení byrokracie a administrativní zátěže podnikatelů. 
    
U daně z příjmů fyzických osob by dvě třetiny oslovených studentů doporučovaly zachovat současný princip tzv. rovné daně. Na 35 procent by ji zachovalo v současné výši. Celkem 27 procent by uvítalo, aby rovná daň zůstala, ale zároveň se snížila. Jen 20 procent studentů by zavedlo progresivní zdanění, kdy by sazba daně byla odstupňovaná podle výše příjmu. Necelých 15 procent by si přálo vyšší zdanění u osob s příjmy nad 100.000 korun měsíčně. 
    
Větší zájem o snížení sazby je u daně z přidané hodnoty. Současné sazby DPH by zachovala jen pětina respondentů. Její snížení v nejrůznější podobě by preferovalo 68 procent z nich. Na 30 procent by snížilo obě sazby DPH, 17 procent by zachovalo základní sazbu DPH, ale sníženou sazbu by doporučovalo dál snížit. Přes 21 procent studentů by některé komodity, například léky nebo knihy, od DPH zcela osvobodilo. Téměř šest procent oslovených by sazby DPH sjednotilo a jen čtyři procenta oslovených by sazby DPH zvýšila.
 
zdroj: ČTK