Rath podal proti čtrnáctimilionové kauci stížnost

Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) podal stížnost proti výši čtrnáctimilionové kauce, kterou mu v pondělí stanovil Okresní soud Praha-východ. ČTK to dnes řekl soudce Jiří Wažik. Podle politikových obhájců je však čistě formální. Rathův otec Ratmír a partnerka Renata Horká totiž vzali zpět svoje nabídky složit za poslance peněžitou záruku, řekl novinářům jeden z advokátů Roman Jelínek. Stížnost proti přípustnosti kauce za politikovo propuštění z vazby podalo už ve středu také středočeské státní zastupitelství.

Věcí se nyní bude zabývat Krajský soud v Praze. Wažik, který o kauci rozhodl, mu spis zašle pravděpodobně v pondělí. O složení kauce za Ratha ve čtvrtek po nějakou dobu uvažoval šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. Po rozhovoru s Rathem ale večer v České televizi prohlásil, že ho Rath nepřesvědčil, a finančně mu proto nepomůže. Podle advokáta Adama Černého se však Janeček přestal v případu angažovat, protože mu to doporučili, či dokonce přikázali kolegové.

Sám Rath v prohlášení, které ČTK zaslala jeho asistentka Nicole Mertinová, uvedl, že Janečkovi šlo pouze o zviditelnění a že mu nikdy žádné peníze nehodlal půjčit. Šéf Nadačního fondu proti korupci s ním prý mluvil zhruba 20 minut a zajímal se především o aktivity bývalého volebního manažera sociálních demokratů Jaroslava Tvrdíka.
 
Rathův otec i přítelkyně podle Jelínka odůvodnili stažení svých nabídek tím, že pochybují o korektnosti soudního řízení a nestrannosti soudce. "Postupem soudce rozhodujícího v této vazební věci tak byla zmařena možnost klienta domáhat se svého propuštění na svobodu za současného přijetí peněžité záruky," prohlásil advokát. Soud tak bude muset pouze posoudit, jestli politika pustí z vazby na základě jeho slibu a písemných záruk zhruba 40 lidí.
 
Státní zástupce Petr Jirát ve čtvrtek uvedl, že se jeho úřad ohradil proti samotné možnosti propuštění Ratha na kauci, nikoli proti konkrétní částce. Poslanec má podle něj zůstat ve vazbě kvůli obavě, že by mohl utéct a že by mohl pokračovat v trestné činnosti. Zastupitelství se podle něj neohrazuje proti konkrétní částce, ale proti kauci obecně.
 
Při pondělním jednání nabídli Rathův otec a partnerka za propuštění poslance každý půl milionu korun a byli podle právníka připraveni akceptovat i vyšší částku, kterou by soud vyměřil. Wažik však prý nezjišťoval jejich finanční možnosti, Horkou ani nevyslechl. Navíc podle Jelínka neposoudil důkazy doposud shromážděné v případu a nezjistil tedy, zda by měl být Rath dále stíhán.
 
Wažik podle advokátů svůj pondělní verdikt odůvodnil tím, že při svém rozhodování přihlížel k výši škody, která je nyní padesátimilionová. Zohlednil také to, že Rath se měl dopouštět trestné činnosti v pozici vrcholného politického představitele. Zároveň prý předpokládal, že poslanci zůstaly nějaké finanční prostředky vydělané v jeho funkcích a zaměstnáních. Kdyby policisté Rathovi nezajistili majetek, vyměřil by kauci ještě vyšší.
 
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení středočeské nemocnice. Spolu s Rathem je obviněno dalších deset lidí, pět z nich dosud zůstává ve vazbě.
 
zdroj: ČTK