Zemědělci mají sklizenu třetinu obilí a 68 procent řepky

Žně v Česku v uplynulém týdnu opět výrazně pokročily. Zemědělci mají sklizenu třetinu ploch obilí a více než dvě třetiny polí s řepkou. Sklizeň je výrazně dále než ke srovnatelnému datu před rokem. Průměrné výnosy jsou vysoké, zhruba o 15 procent vyšší než loni. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.  

K 28. červenci bylo sklizeno celkem 417.000 hektarů obilovin, což představovalo 32 procent jejich letošních ploch. Dosavadní produkce činí 2,473 milionu tun. Pěstitelé tak mají pod střechou více než o polovinu větší množství obilného zrna než před týdnem i touto dobou v minulém roce. Řepky je posečeno 265.000 hektarů, což představuje 68 procent její celkové výměry. K 30. červenci 2013 bylo sklizeno necelých 16 procent obilí a 24 procent řepky.
 
Průměrný hektarový výnos u obilí dosahuje zatím 5,92 tuny, což je o 0,74 tuny více než před rokem. U řepky jsou výnosy rekordní, dosahují 3,98 tuny, loni touto dobou to bylo 3,47 tuny.
 
Postup sklizně vykazuje tradičně značné lokální rozdíly. V Jihomoravském kraji, kde vyjíždějí kombajny do polí nejdříve, mají pěstitelé sklizeno již 61 procent obilí a 92 procent řepky. Na druhou stranu v Moravskoslezském kraji je posečeno jen sedm procent obilných polí. U řepky nejpomaleji sklizeň pokračuje v Karlovarském kraji, kde ji mají farmáři pod střechou jen z 12 procent polí.
 
Nejdále jsou pěstitelé ozimého ječmene, kterého je sklizeno již 96 procent z jeho letošní plochy 103.000 hektarů. V minulém týdnu výrazně postoupily žně také u nejrozšířenější domácí obiloviny, pšenice ozimé. V současnosti je sklizena z 28 procent polí, jejichž celková výměra letos dosahuje 791.000 hektarů. Její průměrné výnosy zatím dosahují 6,15 tuny na hektar, o 0,35 tuny více než ke srovnatelnému datu loni.
 
Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 20. červnu, zveřejněného 11. července, měla být o 2,5 procenta nižší než loni. Zemědělci by měli sklidit 6,654 milionu tun, což by bylo o 170.000 tun méně než v loňském roce. Úroda řepky měla klesnout o 12,8 procenta na 1,259 milionu tun. Je to o 184.000 tun méně, než byla loňská sklizeň.
 
Podle šéfa zemědělských statistik ČSÚ Jiřího Hrbka vznikal první odhad ještě předtím, než vyjely první kombajny do polí pouze na základě stavů porostů, navíc zohledňoval celkovou sklizeň včetně obilnářsky slabších oblastí. Sklízí se přitom nejdříve v těch nejúrodnějších oblastech s nejvyššími výnosy. Lze podle něj proto očekávat s průběhem sklizně mírný pokles výnosů. Více napoví další odhad, který zveřejní statistici v první polovině srpna a kde již budou zohledněny skutečně dosažené výsledky žní.
 
Osevní plochy základních obilovin se mírně snížily, a to o 0,3 procenta na 1,302 milionu hektarů. Významný pokles výměry byl zaznamenán pouze u žita, mírně se snížila plocha osetá ječmenem ozimým a ovsem. Osevní plochy základních obilovin se mírně snížily, a to o 0,3 procenta na 1,302 milionu hektarů. Významný pokles výměry byl zaznamenán pouze u žita, mírně se snížila plocha osetá ječmenem ozimým a ovsem.
 
Řepka se v letošním roce pěstuje na 15,8 procenta osevních ploch a je tak po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou. Zastavil se však dlouholetý trend nárůstu osevní plochy nejrozšířenější domácí olejniny. Její výměra se meziročně snížila na 389.000 hektarů a přiblížila se úrovni roku 2011.
 
zdroj: ČTK